Almanya’dan Türk işçi alımına onay

Almanya’da hükümet, havalimanlarında personel eksikliğinden dolayı yaşanmış olan kaosa son vermek için başta Gelecek işçilere sözleşme ücret tarifesi uygulanacak ve konaklama imkânı sunulacak.
Özgürlük’ten Murat Tosun’un haberine gore Türkiye’den ortalama 3 bin işçi alınabileceği tahmin ediliyor.
Federal Ulaştırma Bakanı Volker Wissing (FDP), Federal İçisileri Bakanı Nancy Faeser (SPD) ve Federal Emek verme Bakanı Hubertus Heil (SPD) ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında alınan sonucu tanıttı. Ulaştırma Bakanı Wissing, havalimanlarındaki probleminin yalnız Almanya’da olmadığını belirtirken, “Bu Avrupa genelinde yaşadığımız bir problem. Bu mevzuda oldukça endişeliyiz, bundan dolayı insanların hayal kırıklığını görüyoruz. Bu yüzden federal hükümette inisiyatif almaya karar verdik” dedi. Wissing, mevzunun değişik uzmanlık birimlerinin alanına girdiğini de belirterek, “Yer hizmetlerini organize eden firmalarda ve güvenlik kontrolleri alanında uzman eksikliği var. Zor bir mevzu bundan dolayı pandemide kaybetmiş olduğu nitelikli işçileri yalnız {özel sektör} geri getirebilir“ şeklinde konuştu. FAZLA PERSONEL VAR
Federal Emek verme Bakanı Hubertus Heil da havacılık sektörü verilerine gore Türkiye’de havalimanlarında şu anda gerekseme duyulmayan birkaç bin civarında personel bulunduğunu söylemiş oldu. Bakan Heil, bu kişilerin Almanya’da geçici istihdamı için devletin, giriş ve oturma izinleri ile emek harcama izinlerinin süratli bir halde almalarını sağlayacağını belirtti.
Bakan Heil, daha ilkin de açıklamış olduğu şeklinde toplumsal dampingin olmasının engelleneceğini açıkladı. Gelecek işçilere ücret tarifesine gore ödeme yapılması gerektiği ve iyi bir konaklama imkânı sağlanması icap ettiğini de kaydetti. Federal İçişleri Bakanı Faeser ise güvenlik gereksinimleri söz mevzusu olduğunda hiçbir ödün verilmeyeceğini altını çizdi.Öte taraftan havalimanlarındaki kaosa çözüm olarak alternatif uygulamalar da düşünülüyor. Buna gore işlemlerin hızlanması için yolculara bavul sayısı kısıtlaması planlanıyor. Ek olarak havalimanlarında havayolu şirketlerinin iniş ve kalkışta en oldukça rağbet gören seferlerinin azaltılması da düşünülüyor. Havalimanlarında gece uçuşlarının süresinin 1 saat uzatılması da gündeme alınan öteki tavsiyeler içinde.
Almanya Başbakanı Scholz: “Putin bu savaşı kazanmamalı”

Son Dakika Haberler