Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısı ne süre, saat kaçta? Asgari ücrette tehlikeli sonuç gün!

01.07.2022 07:43 Son Güncelleme: 01.07.2022 07:45 Asgari Ücret Tespit Komisyonu haftalar sonrasında temmuz ara zammı için masaya oturdu. Aralık ayında meydana getirilen yüzde 50 zam sonrası 4 bin 253 TL olarak uygulanan asgari ücret artışı için iki gün meydana getirilen toplantıdan netice çıkmadı. 7 milyondan fazla çalışanı ilgilendiren asgari ücret iki toplantısından netice çıkmayınca gözler üçüncü toplantıya çevrildi.
ASGARİ ÜCRET 3. TOPLANTISI NE ZAMAN?
Komisyon 1 Temmuz Cuma günü tekrardan toplanacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu saat 15.40’da ikinci kez bir araya geldi ve saat 17:30’da toplantı bitti. Toplantı sonrasında izahat icra eden Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “Yarın bir toplantı daha olmasını bekliyoruz” dedi. TOPLANTI SONRASI AÇIKLAMALAR
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari tutara yapılacak ara zammı görüşmek için ilk görüşmeyi yapmış oldu. Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim kararın bugün verileceğini belirtti. Alim, “Çalışanlarımızın Enflasyon karşısında korunması bizim görevimiz, bunu yapmak zorundayız” diye konuştu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol’un katılımıyla toplandı.
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ise işçi tarafı olarak taleplerini “İnsanlar son yıllarda görülmedik bir ekonomik sorun içinde. Oluşan enflasyon ortada, bu enflasyon çerçevesinde asgari ücretliye, dar ve durağan(durgun) gelirliye nefes aldıracak bir düzenleme olmasını talep ediyoruz” diyerek söyledi. Asgari ücretin alım gücünün düştüğünü vurgulayan Atalay, “Asgari ücretliler, durağan(durgun) gelirliler, emekliler toplumun sorun çeken kesimi. İnsanlar son yıllarda görülmedik bir ekonomik sorun içinde. Oluşan enflasyon ortada” dedi.
Komisyonda işverenleri temsilen bulunan TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise, TİSK’in birinci önceliğinin devamlı emek verme arkadaşlarının sürdürülebilir refahı bulunduğunu belirtti. Akkol şu şekilde devam etti:
“Öteki taraftan, bu şekilde bir ortamda işletmelerimizi ve üreticilerimizi ayakta tutmanın, üretimin ve istihdamın devamlılığını sağlamanın da büyük ehemmiyet taşıdığını biliyoruz. Ülkemiz de tüm dünya benzer biçimde muhteşem ekonomik şartların yaşandığı bir dönemden geçiyor. Artan emtia tutarları, enerji ve taşıma maliyetlerinin yanı sıra Rusya-Ukrayna krizi benzer biçimde küresel problemler ve yüksek belirsizlik ortamı birçok sektörü negatif etkilemeye devam ediyor. Yapılacak değerlendirmelerde bu belirsizlik ortamının göz önünde bulundurulmasının tehlikeli sonuç öneme haiz bulunduğunu düşünüyoruz.”
2022 yılı başlangıcında bir tek asgari tutara yüzde 50 zam yapılmadığını bununla birlikte ücretler üstündeki vergi yükünün hafifletilmesi mevzusunda da zamanı öneme haiz bir değişikliğe imza atıldığını kaydeden Akkol, tüm ücretlerden asgari ücret kadar olan kısmın vergi dışı bırakıldığını anımsattı. Bu zamanda ise istihdamın korunması için verilecek desteklerin de mühim bulunduğunu vurgulayan Akkol, “İşveren maliyetlerinin ilave teşviklerle dengelenerek istihdamı koruyacak ve artıracak adımlar atılmasının tehlikeli sonuç öneme haiz bulunduğunu düşünüyoruz” dedi.
Bayram ikramiyesi 2022 zamanı… Emekli ikramiyesi ne süre hesaplara yatacak, ne kadar?

Son Dakika Haberler