Bakan Alim’den EYT açıklaması! – Son Dakika Iktisat Haberleri

Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, asgari ücret zammı sonrası mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Bakan Alim EYT’lilerle ilgili olarak, “EYT ile ilgili çalışmalarımız da var. Listenin ilk esnasında sözleşmeliler var. Ondan sonrasında EYT de var… Ondan sonrasında yeniden asgari ücret var. Yıl sonuna kadar bunlardan birkaçını daha tamamlayacağız. Bu problemler halledilecek. Bu önümüzdeki sorunların hepsini çözeceğiz” ifadelerini kullandı.
Alim, daha sonraki soruya verdiği yanıtta, “Sözleşmeliler listenin ilk esnasında, ikinci sırada geçici işçiler problemi var, EYT ve ötekiler var” ifadelerini kullandı.
Alim konuşmasının devamında ise asgari ücretle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Kümülatif olarak bakarsak yüzde 94’e varan bir zam yaptık. oldukça yüksek bir artıştır. Enflasyonist ortamda çalışanları korumuş olan bir düzenlemedir. Aralık’ta şartlar tekrardan değerlendirilecek.”  
ASGARİ ÜCRET 5500 LİRA OLDU
Öte taraftan Asgari Ücret Tespit Komis-yonu’nun çarşamba gününden bu yana devam eden emekleri tamamlandı. 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ve Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın katılmış olduğu toplantıyla kamuoyuna duyuruldu. Görüşmede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, net asgari ücretin yüzde 30 artışla 5 bin 500 lira olarak belirlendiğini deklare etti. Asgari ücret daha ilkin 4 bin 235 liraydı.
Erdoğan, “İşçi başına devlet, işverenlere 100 lira destek verecek. Bu meydana getirilen, ara artış. Aslolan asgari ücret tespitini yılbaşında gerçekleştireceğiz” dedi.
Yılbaşında meydana getirilen düzenlemeyle asgari ücretin vergi dışı bırakıldığını, bu uygulamanın tüm ücretlerde asgari tutara kadar olan meblağ için geçerli bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, şimdi asgari tutara meydana getirilen ara zam da vergi dışı kalacağı için, kamu çalışanlarının maaşlarına averaj 300 liralık bir artışın yansıyacağını açıkladı. Erdoğan kamu çalışanlarının maaşlarına ve işgören emekli aylıklarına yüzde 40’ın üstünde artış yapılarak enflasyon farkı verileceğini de hatırlattı.
Enflasyonun küresel bir problem bulunduğunun altını çizen Erdoğan, “Her bir insanımızın refah kaybını telafi edecek tedbirleri aldık, almaya devam ediyoruz. İstihdamın gerilemesine müsaade etmedik. Çalışanları yaşam pahalılığı karşısında destekliyoruz” dedi. Alim de, “Enflasyon gelir dağılımını bozuyor.
Çalışanlar enflasyon karşısında kendi gelirlerini düzenleyemediği için toplumsal devlet devreye giriyor. Enflasyonun emekçiler üstündeki baskısını kaldıracağız” diye konuştu. Öte taraftan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, temmuz ayından itibaren geçerli olacak yeni asgari tutara ilişkin sonucu dün Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Son Dakika Haberler