Bakan Kirişci: Atıl olan alanları üretime kazandıracağız

01.07.2022 13:17 Haber Deposu: DHA Hanım çifçilerin desteklenmesini amaçlayan ‘Tarımın Hanım Yıldızları’ projesi basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıya Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Yıldız Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker, Yıldız Tüm ortaklık Hanım Platformu Elçisi Begüm Mutuş ve destek programından yararlanacak hanım çiftçiler katıldı.  Yıldız Tüm ortaklık Hanım Platformu’nun öncülüğünde, Ziraat ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle hayata geçirilecek projede, sözleşmeli hanım çiftçilerin desteklenmesi hedefleniyor. 
“KIRSAL KALKINMAYA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”
Bakan Vahit Kirişci, görüşmede yapmış olduğu konuşmada, vatandaşların şehirlere göç etmesiyle kırsalın terk edildiğini açıkladı. Kirişci, “Yaşam şehirlerdedir diyerek, o günkü bazı altyapı ve üstyapı eksikliklerini de kendimize gerekçe yaparak, maalesef kırsalı terk ettik. Doğal kırsalı terk ettiğimizde bu kırsaldaki üretimi de dikkatsizlik etmiş olduk. Gittiğimiz köylerde orada uzun seneler hizmet vermiş okulların, yalnız tabelalarının kaldığını, kırıldığını, döküldüğünü, etrafının bir mezbelelik haline geldiğini gördüğümüzde içimiz parçalanıyor. Fakat biz bakanlık olarak tekrardan kırsalın ayağa kaldırılmasını, üretimin canlandırılmasının ve üretimin arttırılmasının yegâne yolunun kırsal kalkınmadan geçtiğini, bunu da kendine bir vizyon olarak ortaya koymuş durumdayız. Doğal ki bayanı tutamadığınız vakit kırsalda, aileyi tutamıyorsunuz. Aileyi tutamadığınızda da o özlemiş olduğunuz, arzuladığınız üretim hedefinizi gerçekleştiremiyorsunuz. Bundan dolayı da kırsal kalkınmaya da fazlaca büyük ehemmiyet veriyoruz. Biz bu kırsala dönüşü tekrardan. Ülkenin kalkınmasını fakat, her anlamda kalkınmasının tam merkezine koymamız gerekir” diye konuştu.  Maymun çiçeği virüsü Türkiye’de! Uzmanlar merak edilenleri yanıtladı
“NE ÜRETECEK, NEREDE ÜRETECEK BİLDİRMEKLE YÜKÜMLÜ OLACAK” 
Ülke olarak üretim yapıldığını anrcak daha çok üretmek icap ettiğini belirten Bakan Kirişci, “Bu manada sözleşmeli üretim, kendi üretim potansiyelimizi en verimli şekilde kullanabilmek için olmazsa olmaz. Kısa zamanda inşallah bu tarz şeyleri sizlerle paylaşacağız. Şu anda mevzuat çalışmalarımız son aşamaya geldi. Bir üretim faaliyetini, üretici bizim ilgili teşkilatlarımıza bildirmek durumunda. Bakın arsanız var. Arsanızın üstüne vasfı ne olursa olsun. Bir bina inşa etmek istediğinizde kırk yerden izin alıyorsunuz. Fakat aynı arsaya ağaç diktiniz, buğday ektiniz, arpa yulaf yetiştirdiniz. İsterseniz Ziraat İl Müdürlüğüne, ilçe müdürlüklerimize sorma mecburiyetiniz yok. Birinin bir faaliyette bulunup bildirmediği, ötekinin de o üretim faaliyetinden haberdar olmadığı bir uygulamada siz neyi yöneteceksiniz? Dolayısıyla bunu da bir mevzuat açısından zorunluluk haline getiriyoruz. Dost, sen ne üreteceğini ne kadar üreteceğini, nerede üreteceğini bana bildirmekle mükellefsin diyeceğiz” şeklinde konuştu. 
Vahit Kirişci, kullanım hakkıyla iyelik hakkının birbirinden ayrılacağını açıklamış olduğu konuşmasında, şunları söylemiş oldu; “Kalıtım kanalıyla mirasçılar arasındaki uyuşmazlık yada o başta söylediğim kırsaldan kente göç sebebiyle, İstanbul ki bu göçün tam başkenti. Diyelim Sivas’tan diyelim Kastamonu’dan diyelim işte Rize’den kalkıp gelmiş. Fakat oralardaki kendi arsalarını kendi ekim alanlarının bir yıl yada üç yıl ekmiş ekmemiş yada bugün boş. Fakat bunların hepsinin birer ulusal servet olduğundan hareketle, bu alanların da boş kalmasına izin vermeyeceğiz. Kullanım hakkıyla iyelik hakkını birbirinden ayıracağız. Ola ki bir ihtimal bir mazereti sebebiyle bir yıl o tarla, o bağ, bahçe boş kalmış olabilir. Fakat bunun ikinci, üçüncü yıldan itibaren boş kalmasına izin vermeyeceğiz. Ve bir rayiç kira bedeli üstünden o vatandaşlarımızı da mağdur etmeden onun yanı başlangıcında üretim faaliyetinde bulunmuş olduğu halde ölçeğe yetersiz olan vatandaşımıza da buyurun bu işletme burayı da işletmenize katın. Iyi mi olsa traktörünüz var, makine parkınız var. Burayı da siz ekin şekil diyeceğiz. Bunun da biz fazlaca mühim bulunduğunu düşünüyoruz. Böylelikle de atıl olan alanlarımızın üretime kazandırılmasını elde etmiş olacağız.” 
Yıldız Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker ise “Kadınlarımızın tarıma el atmasıyla ziraat ve çiftçilikle uğraşmasıyla beraber tarımın çehresinin de değişeceğini söyleyebiliriz” dedi.

Son Dakika Haberler