Busenur Doğanay’ın son sözleri yürek dağladı: Yetiş anne boğuluyorum

02.07.2022 09:22 Haber Deposu: DHA Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün önceki gün için sarı uyarı yapmış olduğu iller içinde yer edinen Ankara’da akşam saatlerinde Sağanak Yağış etkili oldu. Birçok noktada binaların giriş katlarında bulunan ev ve işyerlerini su basarken, Keçiören’in İncirli Mahallesi’ndeki 4 kattan oluşan Ümit Apartmanı’ndan acı haber geldi.
Apartman yokuştan gelen sel sularına teslim oldu. Zemin kat ile kot-1’de bulunan daireler suyla doldu. Kot-1’deki dairede yaşayan Busenur Doğanay’ın evin suyla dolması üstüne mahsur kalmış olduğu suç duyurusu yapılmış oldu. AFAD, itfaiye ve sıhhat ekipleri bölgeye sevk edildi. Emek harcamalar sonucunda Busenur’un cansız bedenine ulaşıldı.
KOMŞULAR ÇIKARAMAMIŞ
Sel sularının yaşamdan kopardığı Busenur Doğanay’ın son sözleri ortaya çıktı. Busenur’un annesini telefonla arayıp, “Evi su basıyor. Boğazıma kadar geldi. Kapıyı açamıyorum. Yetiş anne boğuluyorum” söylediği öğrenildi. Çığlıkları duyan komşuların da desteğe koştuğu sadece sular yükselince geri çekilmiş olduğu ve Busenur’un kurtarılamadığı açıklandı.
ELBİSE İÇİN EVE DÖNMÜŞ
Busenur dün Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi. Kızı ile beraber yaşayan Figen Y.’nin ortalama 2 ay ilkin evini satıp, Ümit Apartmanı’ndan eksi 1’deki daireyi kiraladığı öğrenildi. Busenur’un kuzeninin düğünü öncesi annesiyle beraber kuaföre gittiği; sadece düğmesi kopan elbisesini değiştirebilmek için eve geri döndüğü sırada sele yakalandığı ortaya çıktı.
KIZIMIZI KURTARAMADIK
Olayın meydana geldiği bina ve çevresinde araştırmalarda bulunan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Geçen haftalarda ölen vatandaşımızla yakın akraba, alınyazısı” dedi. İncirli Mahallesi Muhtarı Bektaş Yener Çelik ise “Komşuları açmaya çalışmış kapıyı fakat açamamışlar. Kızımızı kurtaramadık. Annesiyle görüşmüş ‘Kapıyı açamıyorum, boğazıma kadar su geldi’ demiş. Komşular da inmiş fakat onlar da boğulma tehlikesi geçirince geri çekilmişler” dedi.

KOVALARIMIZLA TAHLİYE OLMADI
Mahalle sakinlerinden Fatma Ceylan vakaya ilk müdahale edenlerden olduklarını, suyu kovalarla tahliye etmeye çalıştıklarını söyledi: “Su baskını bulunduğunu duyunca koşarak buraya geldim. Benim gelinim beline ip bağlamış, yardım etmeye çalışmış fakat su basıncı o denli yüksekti ki, olmadı. Biz ilkin kendi imkânlarımızla suyu tahliye etmeye çalıştık. Kendimiz kovalarla suyu tahliye etmeye çalıştık.”

Son Dakika Haberler