Çin’in 6. büyük emlak şirketi temerrüde düştü

04.07.2022 14:18 Haber Deposu: (Fotoğraf: Temsili) Bu gelişmenin uzun süreden beri zor durumda olan Çin emlak piyasasını daha da zora sokması umut ediliyor.
Internasyonal piyasalarda 6,1 milyar dolar tahvile haiz, Şangay merkezli Shimao, Çin’in 6.büyük emlak geliştirme şirketi olarak biliniyor.
Başta Evergrande Grubu olmak suretiyle Çin’in emlak sektörü, uzun süreden beri ciddi borç ve temerrüt sorunlarıyla boğuşuyor.
En büyük 5 şirket içinde yer edinen Evergrande, Kaisa ve Sunac China’nın daha ilkin dolar tahvillerini temerrüde düşürmüştü.
Euronews Türkçe’de yer edinen habere gore Shimao Grubu pazar günü Hong Kong borsasında yapmış olduğu bildirimde, “borçların tekrardan finansmanı mevzusundaki piyasa belirsizlikleri ile işletme ve finansmanda yaşanmış olan sıkıntılar” yüzünden firmanın yüzde 4,75’lik üst düzey tahvillerinin alacaklılarına anapara ve faiz olarak toplam 1,02 milyar doları ödeyemediğini duyurdu. Firmanın Hong Kong Borsa’sında hisseleri cuma günü 12, 141 dolardan işlem görerek günü kapatmıştı.
Borç yükümlülüklerini genişletirken, fon toplamak için varlıklarını elden çıkaran firmanın senenin ilk beş ayda sözleşmeli satışları bir yıl öncesine gore yüzde 72 düşüş gösterdi.
Yunanistan’da 53 noktada orman yangını

Son Dakika Haberler