Çoğumuz görmezden geliyoruz! Sebebi böbrek kanseriymiş!

Üroloji Prof. Dr. Gökhan Atış, böbrek kanserini ve günümüzde çoğunlukla tercih edilen tedavi yöntemlerini sizler için söyledi.
Böbrek tümörleri iyi mi oluşur?
Böbrek tümörü oluşumunun sebepleri tam olarak anlaşılmasa da en mühim risk faktörleri sigara kullanımı, aşırı kiloluluk ve hipertansiyondur. Bunun yanı sıra kronik böbrek yetmezliği, genetik yatkınlık, uzun soluklu bazı ilaçların kullanımı da böbrek kanseri oluşumu için risk oluşturabilir.
Böbrek kanseri tanısı koyulan kişilerde çoğunlukla görülen emareler nedir? Böbrek kanserleri, çoğu zaman hastalığın ileri evrelerine kadar herhangi bir semptom vermemektedir. Bununla beraber;
İdrarda kan görülmesine bağlı olarak idrar rengindeki değişimleri koyu renkli idrar, koyu kırmızı ya da pas renginde idrar,Yan ağrısı,Kilo kaybı ve iştahsızlık,Aşırı bitkinlik ve halsizlik görülebilir.Böbrek kanseri teşhisi; ultrason, bilgisayarlı tomografi yada MR şeklinde görüntüleme şekilleri ile konulur. Bu görüntüleme yöntemleriyle hastalığın boyutunu anlaşılabilir ve öteki dokulara yayılıp yayılmadığı belirlenebilir. Bunun yanı sıra ne tip bir cerrahi işlem yapılacağına da karar verilmesine destek olmaktadır.Böbrek hastalığının tedavisinde en etkin yöntem cerrahi işlemle böbreğin tamamının ya da bir kısmının alınmasıdır. Böbrek ameliyatı ile tüm böbrek dokusunun çıkarılması köktencilik nefrektomi ve böbreğin bir kısmının çıkarılması parsiyel nefrektomi olarak adlandırılır. Ameliyat açık cerrahi ya da laparoskopik/robotik cerrahi şeklinde yapılabilir. Laparoskopik/robotik böbrek kanseri tedavisi
Böbrek kanserlerinin cerrahi tedavisinde kitlenin boyutu ve böbrek içindeki yerleşimi şeklinde faktörlere bakılırsa bir tek böbreğin hastalıklı kısmı (parsiyel nefrektomi) yada tamamı (köktencilik nefrektomi) alınarak yapılmaktadır. Bu ameliyatlar günümüzde çoğunlukla laparoskopik yada robotik yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Karın içine yerleştirilen 5-10 mm boyutundaki kesiler vasıtasıyla yerleştirilen cerrahi aletlerle operasyon uygulandıktan sonrasında kitle uygun bir kesi ile çıkarılır.
Açık cerrahi ile karşılaştırıldığında, daha azca kan kaybı, daha azca ağrı kesici ilaç ihtiyacı, daha kısa hastanede kalış süresi ve günlük aktivitelere daha süratli dönüş pozitif yanları sağlar. Ek olarak, büyük görüntü altında çalışmak açık cerrahiye bakılırsa daha çok doku detayı görülmesini sağlar. Bu, tümörün herhangi bir bölümünün geride kalma riskini azaltır ve vücutta kalabilecek sıhhatli böbrek dokusu miktarını artırır. Tüm bunlara karşın bazı olgularda açık cerrahi uygulanması da gerekebilmektedir.

Son Dakika Haberler