Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücret açıklaması!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu dün ikinci kez toplandı. Milyonlarca çalışan, asgari tutara yapılacak ek zammın ne kadar olacağını merak ediyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya’nın başkenti Madrid’de meydana gelen NATO Liderler Zirvesi dönüşü asgari tutara ilgili mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden ile görüşmesi, Yunanistan ile ilişkiler, 6’lı masa, ve gündeme ilişkin pek oldukça mevzu hakkında da mühim mesajlar verdi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Madrid dönüşü yapmış olduğu izahat:
ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ SİZİN BEKLENTİNİZ NEDİR?
“Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışıyor. İnşallah arkadaşlarımız emek harcamayı efradını cami ağyarını engel bir halde bitirirler. Biliyorum ki Asgari Ücret Tespit Komisyonu en ideal seviyeyi belirleyecek. Ikimiz de inşallah müjdeli haberi işçilerimizle, emekçilerimizle paylaşırız. Hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeme sözümüz, kararlığımız var. Şartlara nazaran ne yapılması gerekiyorsa onu halletmeye devam edeceğiz.” Öte taraftan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari tutara enflasyon sebebiyle yapılacak ara zammın belirlenmesi için dün ikinci kez toplandı. Komisyonun, Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’ndaki toplantısına işçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ’in yanı sıra, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve hükümet yetkilileri katıldı.
Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, görüşmede, enflasyon oranlarını ortaya koyduklarını belirterek, “Bugün itibariyle 15 milyon 200 bin çalışan var. Bunların 2 milyon 200 bini örgütlü. İnsanca yaşayabileceğimiz bir tutarı ifade ettik. Geldiğimiz noktada işverenlerin istekleri oldu. 6 bin 391 lira açlık sınırını ifade ettik, bunun altında kalmasın dedik. Enflasyon oranlarını ifade ettik, toplantımızda bu tarz şeyleri görüşeceğiz” ifadelerini kullandı.
İki gündür meydana getirilen görüşmelerde asgari ücret zammından bilhassa ufak işletmelerin zarar görmemesi ve istihdamın daralmaması için işverenlerin destek talebi oldu. Hem prim desteği hem de asgari ücretten alınan vergiden vazgeçilmesiyle, asgari ücretin işverene maliyetinin, net tutara artış olarak yansıması öngörülüyor. Her iki taraf da bu formüle sıcak bakıyor. 6 bin 391 liralık açlık sınırına dikkat çeken Türk-İş ise asgari ücrette yüzde 25’lik zam ve 5 bin 500 liranın altında bir rakamı münakaşaya açık değil.
RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI
Asgari ücrette yapılacak ara zammın 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olması için ihtiyaç duyulan yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı.
Asgari Ücret Yönetmeliğinde Değişim Yapılmasına Dair karara nazaran Asgari Ücret Yönetmeliğinin 11 inci maddesi, “Komisyonca belirlenen ücretler Resmî Gazete’de yayımlanır ve Komisyon sonucunda başka bir yürürlük zamanı belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer” şeklinde değiştirildi. Değişiklikle, yeni asgari ücret açıklandıktan sonrasında, belirtilen tarih itibariyle yürürlüğe girecek. Böylece asgari ücret zammı temmuz maaşlarına yansıtılabilecek. Peki beklentiler neler?
ASGARİ ÜCRETTE HANGİ FORMÜLLER KONUŞULUYOR?
CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Toplumsal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya şu ifadeleri kullandı: “İkinci kez asgari ücret tespit komisyonu toplandı. Yönetmelik gereği yılda 1 kez aralık ayında görüşmelerine başlıyor. Aralığın son haftasında nihai kararını veriyor ve takip eden ay başından itibaren de yeni senenin asgari tutarı belirlenmiş oluyor.
Asgari ücret aslen taban ücrettir. Yasa diyor ki işverene bunun altında ücret ödeyemezsin. 2021 yılının son ayına geldiğimizde sayın Cumhurbaşkanı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun almış olduğu yüzde 50’lik sonucu kendisi deklare etti.
Ocak, şubat, mart ve nisan ayına geldiğimizde enflasyon rakamlarının beklentilerin oldukça üstünde kalmış olduğu görülürken, haziran ayı enflasyon rakamı da pazartesi günü açıklanacak. O da yüzde 3-4 seviyesinde gelecek. Asgari ücretliye verilecek yüzde 50’lik zammın mayıs ayı itibarıyla yüzde 35’i kayboldu.
4 bin 253 liraya yükseltilen asgari ücret 2021 yılındaki 2 bin 800 lira civarındaki asgari ücretin alım gücüne nerdeyse eşdeğere gelmiş oldu.
ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞI NE KADAR OLMALIDIR?
Türk İş Genel Sekreteri’nin yapmış olduğu açıklamada herhangi bir sayı konuşmadık dedi. İllaki bir sayı üstünde konuşulmuştur. Türk İş, 6 bin 300 liranın üstünde bir zam bekliyor. Burada beklentinin haricinde mevzunun tarafları var. İşverenin buna yaklaşımı ne olacak? İşveren de taşın altına elini sokacak fakat işveren de devlete diyor ki bu yükü hükümet üstlensin bizim üzerimizdeki sigorta maliyetlerini kaldırsın.
Yıl başlangıcında 5 milyon asgari ücretli bugün 6.5 milyona terfi etti. Bunun sebepleri gelir ve damga vergisinin kaldırılmasıdır. Bazı fena niyetli işletmeler asgari ücretin üstünde vermiş olduğu tutarı gelir ve damga vergisinden kurtarmak için asgari ücret üstünde ücret veren kişilere zam yapmadı. Sonunda asgari ücretin üstünde ücret alanların da bu geçen dönemde istenilen seviyede zam yapılmadığı için alım güçleri düştü.
Ortalama olarak yüzde 20-40 içinde zam konuşuluyor. Emeklilere tahminimce ortalama olarak yüzde 40’lık zam yapılacak. Asgari ücretlinin de enflasyona ezdirilmemesi için buna yakın bir zam yapılması söz mevzusu olacak.
İşveren ve çalışan üstündeki sigorta maliyetini kaldırdığınızda esasen yüzde 40 seviyesine ulaşmış oluyor. Bakalım bugün nihai karar verilecek masadan uzlaşmanın çıkması planlanıyor. Hemen sonra sayın Cumhurbaşkanı asgari tutara yapılacak zammı açıklamış olacak.
6.5 milyon çalışanın Gömü’ye maliyeti oldukça ciddi boyutlarda olacak. Geçtiğimiz gün TBMM’de ek bütçe kabul edildi. Bu ek bütçenin içinde de bu maliyetler düşünülmüştür. Yapılacak olan 1600 liralık zam yüzde 40’a karşılık edeceği için asgari ücretlinin eline geçeceği sayı 5 bin 950 lira civarında olacak.
HAZİNE’YE MALİYET ARTTIKÇA ENFLASYONUN ARTMASI VE MAAŞLARIN ERİMESİ SÖZ KONUSU OLABİLİR Mİ?
Olayın özeti ya da yapılması ihtiyaç duyulan en mühim şey iyileştirme olacak fakat enflasyonu kontrolaltına almadığınız müddetçe bu zamların ardı kesilmeyecek. Enflasyon devamlı yükselme eğiliminde olduğu sürece çalışanların da alım güçlerinde düşüş var. Bunun temel problemi enflasyon, fiyat istikrarı ve ekonominin istikrarlı bir halde yoluna devam etmesi şeklinde olacaktır.
ASGARİ ÜCRET 5 BİN LİRANIN ÜZERİNDE Mİ OLACAK?
5 bin 950 lira sigorta maliyeti ile bakıldığında bu rakama karşılık ediyor. Eğer sayın Cumhurbaşkanı masada uzlaştığı takdirde sayın Cumhurbaşkanı da bunun üstüne bir artış koyarak açlık sınırı seviyesinde bir izahat yaparsa bu sürpriz olmayacaktır. Bunu temenni ediyorum, sayın Cumhurbaşkanı bu mevzularda izahat yaptığında sürpriz kararlara imza atıyor.
ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE ÇALIŞANLARIN DURUMU NE OLACAK?
İlk görüşmede Türk İş Başkanı ile sayın Bakanımızın görüşmesi basına da yansıdı. Örgütlü çalışmanın teşvik edilmediği ortamda asgari ücretin üstünde ücret alan kesimin her geçen gün alım gücü düşmeye devam edecek. Asgari tutara enflasyon oranında zam yapılmadığı için onların da alım gücü düşüyor. Ümit ederim en kısa zamanda sendikalaşmanın önü açılmış olur.

Son Dakika Haberler