Dünyanın en uzun yaşayan insanı her gün 1 tane tüketiyor!

“Mavi Bölge” insanlarının aslına bakarsak oldukça sık atıştırmadıklarını yada normalde bildiğimiz sık sık kalorili beslenme sisteminden uzak olduklarını söyleyebiliriz.
Fakat bazı yeme alışkanlıklarını uygulamak için atıştırmalık seçimlerinizi göz atabilirsiniz. Yüksek oranda işlenmiş atıştırmalık yiyecekleri daha sıhhatli seçeneklerle değiştirebilirsiniz.
FINDIK
Fındık, bu bölgede yaşayan insanların ortak atıştırma alışkanlıklarından biri. Mesela; National Geographic dergisinin gösterilen bir sayısına gore, Loma Linda’da her gün fındık yiyen Adventistlerin, oldukça sık fındık yemeyenlere gore daha uzun bir yaşam beklentisine, daha düşük kolesterol oranlarına, daha azca iltihaplanmaya ve daha düşük kan basıncına haiz oldukları bulunmuş oldu. American Journal of Lifestyle Medicine’den bir rapor, beş Mavi Bölge topluluğunun hepsinin çoğunlukla nebat bazlı bulunduğunu ve bir tek ara sıra et tükettiğini belirtiyor. Bundan dolayı rejim yağlarının çoğunu fındık ve zeytinyağı şeklinde gıdalardan alırlar.
 TAM BUĞDAY TOSTU Mevzu ekmek olduğunda, dünyadaki en uzun süre yaşayan insanların hepsinin ortak noktalarından bir diğeri; beyaz ekmek yememeleridir. Bunun yerine “Mavi Bölge” toplulukları kepekli tahıllar içeren ekmekler tüketiyorlar. Süratli bir atıştırmalık isterseniz ve karbonhidrat ihtiyacınız bulunuyorsa peynir ve domates ile hazırlayacağınız leziz bir tam buğday ekmeği ile yapılmış tost, en iyi atıştırmalık yada hafifçe bir öğün olarak tüketilebilir.KAHVE Kahve, Mavi Bölge’de yaşayan insanların bir başka ortak noktasıdır. Sadece, sabah saatlerinde mütevazi bir kahve içmek büyük bir ehemmiyet taşır.
 Bu bölgedeki insanoğlu çoğu zaman bir tek kahve tercih ediyorlar. Şeker ve krema oranı yüksek kahveler, yararlı etkilerinden oldukça yüksek işlenmiş şekere maruz kalmanıza niçin olur.
Sabah saatlerinde ılık bir kahve içmek, yararlı bir enerji artışı sağlarken, iltihaplanmayı azaltır, kronik hastalık riskini düşürür ve hatta kalp sağlığını iyileştirebilir.
 SİYAH FASULYE Atıştırmalık olarak tüketmeyi düşünmek garip gelse de öğünler içinde sevdiğiniz baharatlarla hafifçe bir salata olarak tüketilebilir. Böylece günlük porsiyonlarınızı ayaralayabilirsiniz.
Siyah fasulye, genel olarak en sıhhatli gıdalardan biri olarak kabul ediliyor.
 Nebat bazlı bir protein deposu olmasının yanı sıra bununla beraber lif bakımından da oldukça yüksektir ve kolesterolü düşürür, sindirim ve bağırsak sağlığını iyileştirir, beyin ve bilişsel sağlığı destek sunar ve kan şekeri düzeylerini stabilize etmeye destek olduğu bulunmuştur.AVOKADO Loma Linda’nın Adventist topluluğu tertipli olarak avokado tüketiyor. Bu topluluk, avokado tüketimi yardımıyla extra potasyum alıyor, böylece tansiyon seviyelerini minimumda tutabiliyorlar.
Bu sayede karşılaşılabilecek olan yüksek gerilim riskini düşürüyor.
Avokadonun kalp sağlığına olan desteği, uzun süreden beri biliniyor. Penn State’den bir 2019 araştırma emek harcaması, günde bir avokado yemenin LDL kolesterolünüzü düşürmeye destek olabileceği tespit edildi.
NOHUT Ikaria ve Sardunya’da doğru nohut, tertipli bir tüketime haiz ve bilhassa çorba, atıştırmalık ve kavurma işlemi olarak ana yemeklerde çoğunlukla tüketiliyor.
Nohut, içeriğindeki lif, protein ve sıhhatli yağlarla beraber gelir. Dengeli ve nebat bazlı bir atıştırmalık yapar.
 Ek olarak sindirime destek oldukları, kanser riskini azalttığı ve kolesterol düşürdüğü tespit edilmiştir.

Son Dakika Haberler