‘Enfeksiyon hastalıkları zamanında tedavi edilmezse ölüme yol açabilir’

03.07.2022 11:23 Haber Deposu: İHA Kanın sıhhatli insanlarda mikropsuz bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Mustafa Sünbül, “Kana mikrop karışmasına tıp dilinde sepsis denir. Pek oldukca değişik tür mikrop çeşitli yollarla kana karışabilir ve hastalığa niçin olur. Enfeksiyon hastalıkları pratiğinin en acil tedavi gerektiren hastalıklarından biridir. Zamanında ve etkin tedavi yapılamazsa organlarda hasar yaparak ölümle sonlanır. Sepsis dediğimiz bu hastalıkla tüm dünyada sıkça karşılaşılmaktadır. Birçok ülkede hastalığın oranı bilinmemektedir. Meydana getirilen araştırmalara bakılırsa ABD’de yılda bir milyona yakın şahıs bu hastalığa yakalanmaktadır. Hastalık hastane haricinde çeşitli nedenlerle oluşabileceği benzer biçimde hastanede yatan kişilerde de gelişebilmektedir. Bilhassa yoğun bakım hastalarında kanda enfeksiyon oluşma riski oldukca daha yüksektir” diye konuştu.
İdrar yollarının iltihaplanması sepsise niçin olabilir Kana mikrobun iyi mi karıştığından bahseden Prof. Dr. Mustafa Sünbül, şu detayları paylaştı:
“Kana mikrop, kısa süreli ve miktar olarak azca sayıda yada uzun soluklu daha çok oranda karışabilir. Diş fırçalama yada çiklet çiğneme benzer biçimde kolay işlemler esnasında bile kana geçici süre ve azca sayıda mikrop karışabilir sadece bağışıklık sistemi bu mikropları yok eder ve hastalık oluşmaz. Sadece uzun soluklu ve fazla oranda mikrop kana karışırsa, kanda enfeksiyon gelişir. İdrar yolları iltihabı, kalp kapaklarında yada kalp duvarında gelişen irin, kemik iltihabı, bağırsak iltihabı, cilt iltihabı, iç organlarda olan apseler başta olmak suretiyle birçok organ yada sistemimizde gelişen irin sepsis gelişimine niçin olabilir. Ek olarak şeker hastaları, kanser tedavisi verilen kişiler, organ nakli yapılanlar ve yaşlılarda bağışıklık sistemi baskılanmış olduğundan yada yenidoğan dönemindeki bebeklerde ise bağışıklık sistemleri hemen hemen gelişmediğinden bu tür hastalıklara karşı eğilim fazladır.”
Ciddi ve yaşamsal bir mesele
Prof. Dr. Sünbül şöyleki devam etti:
“Günümüzde tıbbi teknolojideki gelişmeler sıhhat hizmetlerinde kaliteyi artırırken öteki taraftan tanı ve tedavi amaçlı hastaya uygulanan bir ekip işlemler kanda enfeksiyon riski oluşturmaktadır. Uzun soluklu idrar sondası kullanımı, diyaliz katateri, kanser tedavisi yapmak için konulmuş olan kalıcı kataterler bunlara örnektir. Kanda enfeksiyon oluşması oldukca ciddi ve yaşamsal bir sorundur. Erken tanı ve etkili antibiyotik tedavisi yaşam kurtarıcıdır. Bu tedavinin kesinlikle hastanede ve damar yolu ile yapılması gerekir. Tedavide gecikme olan yada bağışıklığı baskılanmış hastalarda maalesef ölüm oranı yüksektir.”
Vücutta irin olduğunda yüksek ateş oluşabilir
Kanda enfeksiyon saptanması hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Sünbül, “Vücutta irin olduğunda başta ateş yüksekliği, halsizlik, iştahsızlık, baş ağrısı, bulantı, kusma benzer biçimde pek oldukca klinik bulgunun yanında kanda bazı değerler yükselir. Kana mikrop karıştığından şüphelenilirse hasta derhal hastaneye yatırılır ve incelenir. Klinik kuşku ile beraber detaylı fizik muayene ve laboratuvar tetkikleri ile tanı konur. Hastadan alınan kanın kültürü yapılır ve kan kültüründe mikrop üretildiğinde tanı kesindir. Bu işlem birkaç gün alabilir, kanda enfeksiyon kabul edilen hastalarda derhal tedavi başlanır” şeklinde konuştu.
“Tek başına CRP yüksekliği enfeksiyon tanısı için kafi değil”
Kanda mikrop olduğunda pek oldukca laboratuvar değerlerinin de artabileceğini işaret eden Prof. Dr. Sünbül, açıklamasını şöyleki tamamladı:
“Tanıda destek olan değerlerden birisi de C reaktif protein (CRP) olup kanda mikrop olduğunda artabildiği benzer biçimde başka birçok irin seyrinde de yükselir. Sadece herhangi klinik bir bulgu olmadan tek başına CRP yüksekliğinde hastalara ‘kanınızda mikrop var’ diye ifade edilmektedir. Bu yorum hastalarda paniğe ve endişeye niçin olmaktadır. Tek başına kanda CRP değerinin yüksek olması kanda enfeksiyon tanısı için kafi değildir. Hatta kimi zaman kısa sürede geçirilen pek oldukca enfeksiyondan sonrasında CRP yüksek bulunabilir. Bir öteki niçin ise mikropsuz irin diye tanımlanabilecek romatizmal hastalıklar (otoimmun hastalıklar) seyrinde de bu değerin yüksek olmasıdır. Bunun ayrımı için detaylı bir muayene ve laboratuvar testlerinin doğru yorumlanması önemlidir.”

Son Dakika Haberler