Financial Times yazdı: ABD’nin yeni planında dikkat çeken Türkiye detayı

30.06.2022 09:12 Haber Deposu: BBC Türkçe SSCB’nin dağılması ile biten Soğuk Cenk’tan bu yana en büyük krizlerden biriyle karşı karşıya olan NATO liderleri, İspanya’nın başkenti Madrid’de bir araya geldi.
Zamanı zirvenin direkt neticelerinden biri de ABD ile Türkiye arasındaki somut yakınlaşma oldu.
Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’e karşı veto kartını masadan çekmesi sonrası Beyaz Saray yönetimi Türkiye’ye F-16 satışının desteklendiği deklare etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkan Biden’ın görüşmesinde de liderler birbirlerine teşekkür etti.
Financial Times gazetesine konuşan uzmanlar ve diplomatlar, Ukrayna savaşının Batılı ülkelere Türkiye ile sıkıntılı ilişkileri düzeltme fırsatı yarattığının altını çiziyor.
 
KARADENİZ STRATEJİSİ
ABD kara kuvvetlerinin Avrupa komutasını yürütmüş emekli bir korgeneral olan Ben Hodges, gazeteye yeni durumu değerlendirirken şu ifadeleri kullanıyor:
“Yalnızca bu zirvenin değil, tüm bu krizin neticelerinden biri de, ABD’nin Karadeniz’e artık stratejik bir gözle bakmak zorunda kalması oldu. Bu da Türkiye ile ilişkileri düzeltmeyi içeriyor.”
ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham de F-16’lar mevzusunda Biden yönetimine destek ifade eden bir paylaşım yapmış oldu.
Graham, “NATO müttefikimiz Türkiye’ye F-16 satışı mevzusunda Biden yönetiminin kararını destekliyorum. Türkiye ile görüş ayrılıklarımız olsa da, onlar bir NATO müttefiki ve sıkıntılı bir coğrafyada askeri kapasitelerinin artırılması ABD’nın ulusal güvenlik çıkarlarına uygun” dedi.
Türkiye geçen 2021 Kasım ayında ABD’den 40 tane yeni F-16 ve mevcut F-16’lar için de 80 tane modernizasyon kiti almak için başvuruda bulunmuştu.
Mart ayında ABD Dışişleri Bakanlığı, Kurultay üyelerine bir mektup yazarak bu satışa onay verilmesinin ABD’nin çıkarına olacağını vurgulamıştı.

MADRİD’DE HAVA NASIL DEĞİŞTİ?
Bu konudaki en somut adım, Madrid’deki NATO zirvesinde geldi.
ABD Müdafa Bakan Yardımcısı Celeste Türkiye’ye F-16 satışını desteklediklerini deklare etti ve “ABD Türkiye’nin harp uçağı filosunu modernize etmesini destekliyor. Şundan dolayı bu NATO’nun güvenliğine ve böylece Amerikan güvenliğine katkı elde edecektir.” dedi.
Wallander’ın açıklaması Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımına onay vermesinden sonrasında geldi.
Bu görüşmelerde Türkiye’nin ABD’den F-16 alımının da pazarlığın bir parçası haline geldiği iddia edilmiş, AFP’ye konuşan üst düzey bir ABD yetkilisi ise “ABD Türkiye’ye hiçbir şey teklif etmedi, Türkiye de ABD’den hiçbir şey talep etmedi” demişti.
Türkiye’nin ortaklaşa üretmeyi organize ettiği F-35 projesinden, Rus yapımı S-400 hava müdafa sistemi alması sebebiyle çıkarılması, Ankara’yı hava savunmasında yeni arayışlara yönlendirmişti.
Erdoğan-Biden görüşmesi: ABD’den ilk izahat geldi

Son Dakika Haberler