Merkez Bankası’ndan enflasyon açıklaması – Iktisat Haberleri

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) haziran ayında TÜFE’nin yüzde 4,95 arttığını ve senelik enflasyonun yüzde 78,62’ye yükseldiğini açıklamasının arkasından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Fiyat Gelişimleri Raporu yayımlandı.
Rapora nazaran, haziran ayında tüketici senelik enflasyonu temel mallar grubunda sınırı olan gerilerken, öteki alt gruplarda terfi etti. Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı ise enerji grubundan geldi. Bu zamanda internasyonal ve yurt içi enerji fiyatlarındaki artışlar ve tedarik zincirinde süregelen aksamalarla üretici fiyatlarındaki yükseliş sürdü.
Yatırımcısı merak ediyor! Altın fiyatlarında son durum
Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin mevsimsellikten arındırılmış eğilimlerinde gerileme gözlendi. Göstergelerin senelik enflasyonlarındaki yükseliş ise sürdü ve haziranda geçen senenin aynı dönemine nazaran B endeksi 2,79 puan artarak yüzde 64,42’ye, C endeksi 1,22 puan yükselerek 57,26’ya çıktı. Söz mevzusu gelişmelerle haziranda önceki aya nazaran senelik tüketici enflasyonuna katkı enerjide 3,65 puan, hizmette 0,88 puan, gıdada 0,29 puan, alkol-tütün-altın grubunda 0,21 puan ve temel malda 0,09 puan arttı.
“KİRADA AYLIK DEĞİŞİMLERDE HIZLANMA GÖRÜLDÜ”
Hizmet tutarları haziranda yüzde 3,98 yükselirken, grup senelik enflasyonu yüzde 48,69’a ulaştı. Bu zamanda senelik enflasyon tüm alt gruplarda terfi etti.
Lokanta-otel tutarları gerek yiyecek gerekse konaklama hizmetleri kaynaklı olarak yüzde 5,42 arttı ve bu grupta senelik enflasyon yüzde 79,55’e çıktı. Ulaştırma hizmetlerinde fiyatlar yüzde 4,57 artarken, kara yolu ve demir yolu ile şehirler arası yolcu taşımacılığıyla beraber hava yolu taşımacılığı öne çıktı. Böylece ulaştırma grubu senelik enflasyonu yüzde 81,83 oldu.
Iletişim hizmetlerinde fiyatlar yüzde 3,16 artarken, web ve telefon görüşme ücretleri bu görünümde etkili oldu. Öteki hizmetler grubunda fiyatlar yüzde 3,14 terfi etti. Bu gelişmede büyük seviyede sigorta, bakım-onarım hizmetleri ve paket tur kalemlerinin tesiri hissedildi. Kira grubunda ise haziranda aylık artış yüzde 3,11 düzeyinde gerçekleşirken, mevsimsellikten arındırılmış aylık değişimlerde hızlanma görüldü.
GİYİM VE AYAKKABIDA FİYATLAR YATAYA YAKIN SEYRETTİ
Temel mal tutarları haziranda yüzde 2,80 artarken, grup senelik enflasyonu 0,46 puan düşüşle yüzde 64,86’ya geriledi. Bu zamanda senelik enflasyon dayanıklı mal grubunda yükselirken, öteki alt gruplarda geriledi.
Altın hariç dayanıklı mal tutarları haziranda yüzde 3,65 artarken, bu gelişmede yüzde 6,53’le mobilya, yüzde 3,29’la otomobil tutarları belirleyici oldu. Böylelikle grup senelik enflasyonu yüzde 77,90 seviyesine ulaştı.
Öteki temel mallarda fiyat artışları grup geneline yayılırken, kişisel bakım ürünleri, konut bakım-onarım malzemeleri, ev içi tekstil ürünleri ve evle ilgili temizlik malzemeleri öne çıktı ve grup aylık enflasyonu yüzde 3,11 olarak gerçekleşti. Giyim ve ayakkabı grubunda fiyatlar yataya yakın seyretti ve senelik enflasyon 2,92 puan düşüşle yüzde 26,35’e geriledi.
ENERJİDE FİYAT ARTIŞLARI GENELE YAYILDI
Enerji enflasyonu haziranda Türk lirası cinsinden internasyonal enerji fiyatlarındaki görünüme paralel akaryakıt, organik gaz ve elektrik kalemleri öncülüğünde mühim seviyede terfi etti.
İş yerinde ve konutta kira artış oranı ne oldu?
Enerji tutarları haziranda yüzde 16,16 artarken, grup senelik enflasyonu 30,12 puanlık yükselişle yüzde 151,33’e çıktı. Fiyat artışları grup geneline yayıldı ve gerek akaryakıt gerekse yönetilen/yönlendirilen kalemlerde yüksek fiyat artışları gözlendi.
TL eşeysel internasyonal ham petrol fiyatlarındaki gelişimleri takiben akaryakıt tutarları yüzde 21,88 terfi etti. Bu alt grupta senelik enflasyon yüzde 251,98 seviyesine ulaştı. Konut tarifelerinin düzenlenmesi neticesinde organik gaz tutarları yüzde 25,11 ve elektrik tutarları yüzde 15,01 yükseliş sergiledi.
Bu zamanda tüp gaz fiyatlarında artış yüzde 6,25 olurken, şebeke suyu tutarları yüzde 3,39 arttı.
ALKOLLÜ İÇECEKTE VERGİ ARTIŞININ YANSIMALARI İZLENDİ
Besin ve alkolsüz içecek tutarları haziranda yüzde 2,09 arttı ve grup senelik enflasyonu 2,30 puan yükselerek yüzde 93,93’e ulaştı. Senelik enflasyon işlenmemiş gıdada 5,96 puan düşüşle yüzde 91,65’e gerilerken, işlenmiş gıdada 10,03 puan artışla yüzde 96,04’e terfi etti.
İşlenmemiş besin grubunda mevsimsellikten arındırılmış veriler sebze tutarları kaynaklı olarak taze meyve sebze fiyatlarında gerilemenin sürdüğüne işaret ederken, öteki işlenmemiş besin kaleminde pişmemiş süt referans fiyat düzenlemesinin etkilediği süt ile pirinç, patates ve kuru yemiş fiyatlarındaki artış dikkati çekti.
İşlenmiş besin fiyatlarında görülen yüzde 7,53’lük artışta ise peynir ve öteki süt ürünleri, ekmek ve tahıllar ile alkolsüz içecekler, çay ve şekerle bağlantılı ürünler öne çıktı.
Alkollü içecekler ve tütün ürünleri tutarları haziranda yüzde 2,61 artarken, senelik enflasyon yüzde 70,99’a terfi etti. Alkollü içecek fiyatlarında vergi oranlarındaki artışın da yansımaları seyredildi. Bu zamanda alkol-tütün grubunun aylık tüketici enflasyonuna katkısı 0,12 puan oldu.

Son Dakika Haberler