Şok rejim yerine “sürdürülebilir” rejimleri tercih edin

01.07.2022 16:34 Haber Deposu: İHA Diyetisyen Duygu Bulut, havaların ısınmasıyla beraber zayıflamak için meydana getirilen diyetlerin arttığını belirterek, “sürdürülebilir beslenme planı” hakkında mühim bilgiler verdi. Bilimsel çalışmaların, şok rejimlerle hızla giden kiloların kısa süre içinde geri geldiğini ortaya koyduğuna işaret ederek “Maalesef kısa zamanda fazla kilo vermek için şok rejimler yada detoks programlara başvuruluyor. Oysa bu rejimlerle hızla giden kilolar, kısa süre içinde geri geliyor, bilimsel emekler bunu gösteriyor. Ketojenik rejim, glutensiz/laktozsuz rejim, sıvı detoksu ve daha birçok rejim programı veriliyor. Bunların hiçbiri hayatınız süresince devam ettirebileceğiniz sürdürülebilir beslenme yöntemi değil. Aslına bakarsan zayıflamayı amaç edindiğinizde de rejimden ilkin ve rejim esnasında oldukca büyük farklar yada oldukca aç kaldığınız dönem olmamalı” dedi. “Kısır döngüye girmeyin” Diyetisyen Bulut, diyetin, kişinin beslenme istekleri ve yaşantısına uyum sağlaması, doğru oranda uygulanması ve besin çeşitliliği de barındıran bir beslenme şekli olması halinde yaşam boyu sürdürülebileceğini altını çizdi. Netice amaçlı diyetlerin oldukca yıpratıcı bulunduğunu dile getiren Diyetisyen Bulut, “Yeniden yine hazırlanan rejim listeleri, devamlı kilo alıp-verme şeklinde bir kısır döngüye girer. Amacınız yalnız netice değil süreç odaklı bir takip olmalı. Sürdürülebilir bir beslenme düzeni oluşturularak verilen kilolar, sonrasında da korunmalıdır” diye konuştu.
“Her renkten sebzeyi yiyin” Gıda çeşitliliğini arttırmak icap ettiğinin altını çizen Diyetisyen Bulut, “Devamlı yeşil renkte sebze yemeği yiyecek normal olarak bazı kişiler için bunaltan olacaktır. Koyu yeşil yapraklılar olduğu şeklinde, kırmızı, mor, turuncu renkli besinler, yağsız, tuzsuz et/tavuk yerine balık/kurubaklagil şeklinde protein kaynaklarına da beslenmenizde yer verin” dedi. Her insanın alması ihtiyaç duyulan kalori miktarının; kişinin yaşına, boyuna, fizyolojik aktivitesine gore değiştiğinden bahseden Diyetisyen Bulut, beslenme planlarının bu yüzden kişiye özgü bulunduğunu ve doğru miktarı sadece bir diyetisyenin söyleyebileceğini belirtti.
“Daha yavaş yiyin, oldukca çiğneyin”
Diyetisyen Bulut, oldukca çiğneme ve yavaş yemenin mühim bir beslenme alışkanlığı olduğuna değinerek “Öğünlerinizi ne kadar sürede bitiriyorsunuz dikkat edin. eğer kısa sürüyorsa, 20 dakikaya çıkarmaya çalışın. Bir mühim alışkanlık da su tüketimidir. Kış aylarında kilo başına 30 ml, yazları ise 35 ml su tüketmeliyiz. Çay ya da kahve su yerine sayılmaz. Aksine su ve çay içildiğinde daha çok su tüketmek gerekiyor zira, çay ve kahvenin böbreklerden süzülmesi için de vücudun suya ihtiyacı oluyor” diye konuştu. Her gün tatlı yada abur cubur yeme alışkanlığından kesinlikle vazgeçilmesi icap ettiğini belirten Diyetisyen Bulut “Haftanın bir günü yediğiniz tatlı mesele değil sadece bu bir alışkanlık halinde devamlı olmamalı” dedi. “Paketli gıdalardan uzak durun” Diyetisyen Bulut, paketli gıdalar ile alkollü ve gazlı içeceklerden uzak durmak icap ettiğini vurgulayarak “Sosis, salam, hazır sandviçler, soslar buna dahildir.
Alkollü ve gazlı içeceklerden uzak durun. Mesela haftanın her günü bir gazlı içecek içiyorsanız yada haftanın 3 günü alkol alıyorsanız, sıklığını ve miktarını azaltmayı hedefleyin. Ek olarak daha azca hayvansal, daha çok bitkisel kaynaklı gıdaları tüketmeye çalışın” diye konuştu. “Otobüsten bir durak ilkin inip yürüyün” Diyetisyen Bulut, sürdürülebilir beslenme planı oluşturmak için şunların da yapılabileceğini beyan etti: “Market alışverişine gittiğinizde o hafta neler pişireceğinizi planladığınız için hem israfı önleyin hem de son dakika dışarıdan sipariş vermeyin. Daha çok hareketli olmaya çalışın. Sevdiğiniz bir spor var ise; tenis, yüzme, bisiklet sürme, yoga kesinlikle süre ayırın yada haftanın 3-4 günü 45 dakika-1 saat yürümeye çalışın. Markete yürüyerek gidin, otobüsten bir durak ilkin inip yürüyün. Günlük alışkanlıklarınızı gözden geçirerek daha oldukca hareket edebileceğiniz alışkanlıklara dönüştürmeye çalışın”

Son Dakika Haberler