Son dakika haberi: Türkiye’den ABD ile eleştiri temas

02.07.2022 18:38 Son Güncelleme: 02.07.2022 18:55 Sözcü Kalınca ABD’li Senatör Lindsay Graham ile görüştü. Görüşmeye dair “Mabeyn Köşkü’nde meydana gelen görüşmede ikili siyasal ve ekonomik ilişkiler, terörle savaşım, müdafa sanayii alanındaki ortaklık mevzuları, Ukrayna-Rusya Savaşı, Karadeniz tahıl sevkiyatı, Suriye, Ege-Akdeniz ve öteki bölgesel mevzular ele alındı.” açıklaması yapılmış oldu.
Meydana getirilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: Mabeyn Köşkü’nde meydana gelen görüşmede ikili siyasal ve ekonomik ilişkiler, terörle savaşım, müdafa sanayii alanındaki ortaklık mevzuları, Ukrayna-Rusya Savaşı, Karadeniz tahıl sevkiyatı, Suriye, Ege-Akdeniz ve öteki bölgesel mevzular ele alındı.
Görüşmenin başlangıcında Madrid’teki NATO Zirvesi ve kabul edilen Yeni Stratejik Konsept değerlendirildi. Zirve marjında iki ülke liderinin pozitif yönde bir havada gerçekleştirdikleri görüşmeden duyulan sevinç dile getirildi. Türkiye-ABD ilişkilerinin karşılıklı saygı ve anlayış temelinde, ortak ve stratejik çıkarların esas alındığı bir zeminde ilerlemesi gerektiği ifade edildi. Müdafa sanayii alanında işbirliğinin ve F-16 mevzusunda ilerleme sağlanmasının iki ülkenin çıkarlarına hizmet edeceği açıklandı. Karadeniz üstünden tahıl sevkiyatı için güvenli bir koridorun oluşturulması hususunda Türkiye’nin çabalarının takdirle karşılandığı ifade edildi. Bu sevkiyatın başarıyla gerçekleşmesinin küresel besin güvenliği açısından stratejik ehemmiyet taşıdığına dikkat çekildi.
Ege ve Akdeniz mevzularında internasyonal toplumun Türkiye’nin meşru haklarına saygı göstermesi icap ettiğinin altı çizildi.
Türkiye’nin ulusal güvenliğini, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasal birliğini tehdit eden PKK/YPG ve DEAŞ dâhil tüm terör örgütlerine karşı fark yapmaksızın kararlılıkla savaşım edilmesi gerektiği vurgulandı.

Son Dakika Haberler