Suçları gerçekleşmeden yedi gün ilkin tahmin eden suni zeka geliştirildi

03.07.2022 14:34 Son Güncelleme: 03.07.2022 14:41 Şikago Üniversitesi’nden Profesör Ishanu Chattopadhyay “Kentsel ortamların dijital bir ikizini yarattık. Bunu geçmişte yaşananların verileriyle beslerseniz, gelecekte nasıl sonuçlanacağını size söyleyecektir. Büyülü değil, sınırlamalar var fakat bunu doğruladık ve hakikaten işe yarıyor” dedi.
Vasıta, Philip K. Dick’in 1956’da piyasaya çıkan aynı adlı kısa öyküsüne dayanan 2002 tarihindeki bilimkurgu filmi Azınlık Raporu’nda meydana getirilen kabahat tahminlerini anımsatıyor.
Independent Türkçe’deki habere nazaran benzer bir suni zeka tabanlı teknoloji, Japonya’da belirli zamanlarda belirli bölgelerde suçların meydana gelme olasılığının istatistiksel olarak daha yüksek olduğu bazı belediyelerde yurttaş devriye güzergahlarını bilgilendirmek için halihazırda kullanılıyor.
Bu değişen teknolojinin değişik varyasyonları tartışmalara yol açtı ve Şikago Polis Teşkilatı tarafınca 2012’de uygulanan Kabahat ve Mağduriyet Riski Modeli’nin tarihsel olarak önyargılı verilerin kullanımı sebebiyle kusurlu olduğu tespit edildi.
Bu çabalar, suçun etrafa yayılmış olduğu “sıcak noktalarda” ortaya çıktığına dair sismik bir yaklaşıma da dayanıyordu. Buna karşılık Şikago merkezli araştırmacılar şehirlerin karmaşık toplumsal ortamının yanı sıra kabahat ve polis teşkilatının tesirleri arasındaki ilişkiyi de çalışmaya kattı.

Şikago Üniversitesi’nden araştırmaya katılan sosyoloji profesörü Max Palevskym, “Mekansal modeller şehrin naturel topolojisini görmezden geliyor” dedi.
“Ulaşım ağları sokaklara, yürüyüş yollarına, tren ve otobüs hatlarına riayet eder. İletişim ağları ise benzer sosyoekonomik geçmişe haiz alanlara riayet eder. Modelimiz bu bağlantıların keşfedilmesini sağlıyor.”
Perşembe günü Nature Human Behaviour adlı bilimsel dergide, bu son araştırmayı detaylandıran “Kentlerdeki suçun vaka düzeyinde öngörülmesi, ABD şehirlerinde uygulamadaki taraflılığın bir işaretini ortaya koyuyor” (Event-level prediction of urban crime reveals a signature of enforcement bias in US cities) başlıklı bir yazı yayımlandı.
 

Son Dakika Haberler