Takıntılı çocuğa iyi mi davranmalı? – Sıhhat Haberleri

Halk içinde “takıntı” olarak malum obsesif kompulsif bozukluk, kişinin devamlı kendini tehdit altında hissetmesine sebep olan nöropsikiyatrik bir hastalıktır. Obsesif kompulsif bozukluğun evlatların ve gençlerin yaşam standardını bozabileceğini belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, “Rahatsız edici, önlenmesi zor, istenmeyen, gerginlik ve kaygı yaratan düşüncelerden dolayı tekrarlanan hareketler obsesif kompulsif bozukluğun en belirgin özelliğidir” dedi.
Çağımızın hastalıklarından olan obsesif kompulsif bozukluk, evlatları ve gençleri de etkiliyor. Anneler ve babalar tarafınca fark edilmesi zorluk derecesi yüksek bu hastalık, çocuklarda kaygı atakları benzer biçimde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, çocuklarda çoğunlukla yaşanmış olan konsantrasyon probleminin obsesif kompulsif bozukluktan kaynaklanabileceğine dikkat çekti. KAFAYA TAKMAK İLE KARIŞTIRILMAMALI
Rahatsız edici düşüncelerin engellenemez olması, bu düşünceler vardığında meydana getirilen davranışların gereksiz yere yapılmasının çocuğun kendisinin ya da çevresinin gündelik yaşamını aksatabildiğini söyleyen Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, “Kafaya takmak ile obsesif kompulsif bozukluk içinde farklar var. Birçoğumuz gündelik hayatta, tehlikelerden korunmak için bazı önlemler alırız. Sadece obsesif kompulsif bozuklukta kirli olmadığı halde elleri kirliymiş benzer biçimde hissedip yıkamak, kilitli bir kapının kilitli bulunduğunu bilmiş olduğu halde yine kilitleme ihtiyacı duymak bu hastalığın işareti olarak sayılabilir” şeklinde konuştu.
ELLERDE İYLEŞMEYEN CİLT YARALARINA DİKKAT
Obsesyonun çocuklarda kirlenme korkusu, kendine yada sevilmiş olduğu insanlara zarar gelme korkusu ve güvenli olamama olarak görülebildiğini vurgulayan Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, “Evden uzak olmamak için okula gitmeme, öteki çocuklardan uzak durmaya emek harcama, konsantrasyon bozuklukları, vedalaşmaları uzatma, temiz olmama hissinden dolayı banyoda uzun vakit geçirme ve ellerin deterjan benzer biçimde uygun olmayan malzemelerle oldukca sık yıkanması sonucunda oluşan cilt yaraları çocuklarda obsesif kompulsif bozukluk emaresi olabilir. Obsesif kompulsif bozukluk, tanısı konulduktan sonrasında tedavi edilebilen bir hastalıktır” dedi.
Obsesif kompulsif bozukluk tanısı konmuş evlatların yorumlarından örnekler:
“Birisiyle tokalaştığımda elimin mikroplandığı düşüncesinden sonrasında aklım fikrim elimi yıkamakta; saatlerce elimi yıkıyorum temizlendiğine inanıncaya kadar” (14 yaşlarında)
“Evden çıkarken belli bir düzende eşyalara dokunup evdekilerin elini öpüyorum. Düzende en küçük bir aksama hissi vardığında hepsini tekrardan yapıyorum. Evden çıkmak saatler almış olduğu için okula hep geç kalıyorum” (11 yaşlarında)
“Soruları ne üç ne beş, tam dört kez denetim etmeliyim. Dört kontrolde karar veremezsem doğru cevabı vermiş olsam bile dördün katları kadar yine çözmeliyim. Hepimiz bitirirken ben sadece yarısına gelmiş oluyorum sınavın.” (17 yaşlarında)
 

Son Dakika Haberler