Uzmanı uyardı: Havuz ve deniz göz enfeksiyonu riskini artırıyor

04.07.2022 21:52 Haber Deposu: DHA Yaz tatiline çıkacakları uyaran Dünyagöz Etiler Hastanesi’nde Op. Dr. Aylin Koç Akbay, havuz kimyasallarının gözlere ciddi zararlar verdiğini söylemiş oldu. Bilhassa herhangi bir şahıs kontakt lens kullanıyor ya da herhangi bir göz cerrahisi geçirdiyse o kişide enfeksiyona yatkınlık oranının arttığını belirten Op. Dr. Aylin Koç Akbay, “Muntazam temizlenmeyen, yanlış kimyasal madde kullanılarak temizlenen havuzlarda enfeksiyon riski daima mümkündür. Ek olarak bu durum bulaşıcıdır. Oluşan enfeksiyon, korneada ize niçin olabilir” açıklamasını yapmış oldu.
“KONTAKT LENS, ENFEKSİYONUN YAYILMASINI HIZLANDIRIYOR”
Op. Dr. Aylin Koç Akbay, “Eğer hasta, kontakt lens kullanıyorsa havuzda mevcud kimyasal maddeler, kornea yüzeyinde mikro travmatik bir hasar yaratarak enfeksiyonun daha süratli yayılmasına niçin olabilir. Bu da korneada ülser görülmesine sebep olur. Ülser oluşursa da hastada görme kaybı olabilir. Görme kaybının oranları ise değişmektedir.” şeklinde konuştu. “BULANIKLAŞMA VARSA DOKTORA GİDİN”
Enfeksiyon emarelerini sıralayan Op. Dr. Aylin Koç Akbay, “İlk bulgular kızarıklık, kaşıntı, ciddi ağrı, ışığa duyarlılık, görmede yavaş yavaş bulanıklaşma ile olur. Bulanıklaşma çoğu zaman tek taraflı adım atar, nadiren çift gözle devam eder. Bu emareleri olanlar ne olursa olsun doktora gitmelidir. Kendi kafalarına gore ilaç, asla kullanılmamalıdır. Zira bilhassa bazı ilaçlar, korneada daha ciddi hasarlara niçin olup vakası daha da trajik hale getirebilir. En fazla yapabilecekleri şey ise yapay gözyaşı kullanmalarıdır.” dedi.
“KİMYASALLAR LENSİN ÜZERİNDE BİRİKİYOR”
Yaz tatiline gitmeden ilkin kişilerin ne olursa olsun göz muayenesi yaptırması icap ettiğini ifade eden Op. Dr. Aylin Koç Akbay, şunları söylemiş oldu: “Hem görme seviyelerini öğrenmek hem de muntazam lens kullanıp kullanmadıklarına bakmak önemlidir. Türkiye’de aylık lens kullanımı yaygın. Sadece yazları ne olursa olsun günlük lens kullanılmalıdır. Zira yazın güneşten korunmak için sürülen kremler, havuz ve denize giriş, makyaj araç-gereç kullanımı artması şeklinde durumlarda bu maddeler, kontakt lensin üstünde birikir. Bu da enfeksiyon sıklığını arttırır. Bu yüzden mümkünse havuz ve denize lensle girilmesin. Zira enfeksiyon bir kere oldu mu tedavi etmesi zor olabilir. Ek olarak yüzücü gözlüğü kaliteli seçilsin. Öğle saatinde dik vuran güneşe de ne olursa olsun güneş gözlüğü ile çıkılmalıdır. ”

Son Dakika Haberler