Yazları bu 4 tehlikeye dikkat!

Yaz mevsimi tüm güzellikleriyle gelse de hava sıcaklıklarındaki artış ile dinlence sezonunun açılması sebebiyle doğada ve denizde daha çok süre geçirmemiz, bazı tehlikeleri de bununla beraber getiriyor. Yazları güneş çarpması, böcek ısırıkları, suda boğulma ve burun kanamaları en sık görülen problemler içinde ilk sıralarda içeriyor. Özelikle çocuklar, yaşlılar, kronik hastalıkları olanlar ve hamileler, bağışıklık sistemleri ile vücut sıvı-elektrolit dengelerinin daha kırılgan olması sebebiyle daha çok risk altındalar! Acil Servis Görevli Doktor Dr. Rıdvan Acar, yaz mevsiminde sıkça karşılaşılan bu sorunlarda ilk yardımın doğru yapılmasının yaşamsal ehemmiyet taşıdığına dikkat çekerek, “İlk yardım uygulamaları sıhhat mensubu gelene kadar bilgili bir halde uygulandığında yaşam kurtarabiliyor. Mesela suda boğulmada, eğitim almış kişiler tarafınca temel yaşam desteği sağlanırsa, kişinin kurtulması ihtimaller içindedir. Yada yılan ısırmalarında ilk yardım uygularken ısırılan yeri emmek benzer biçimde yapacağımız bir hata bizlere ve hastaya ölümcül bir zarar verebiliyor.” diyor. Dr. Rıdvan Acar, yazları sık görülen sorunlarda neler yapılması icap ettiğini söyledi; mühim tavsiyeler ve uyarılarda bulunmuş oldu!  GÜNEŞ ÇARPMASI Yazları güneş altında uzun süre kalmak; güneş çarpması, güneş yanıkları, bazı cilt hastalıklarının alevlenmesi, uzun dönemde ise cildin yaşlanması ile cilt kanseri risklerini ortaya çıkarıyor. Güneş çarpması; güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmaya bağlı olarak baş ağrısı, bulantı, şuur bulanıklığı ve yüksek ateş benzer biçimde semptomlarla kendini gösteriyor. Tedavide geç kalındığında kalıcı karaciğer ve böbrek fonksiyonu kayıplarına, hatta ölüme bile yol açabildiği için güneş çarpmasına erken müdahale yaşamsal ehemmiyet taşıyor. 
Ne yapmalı?  Sıcak çarpmasında kişiyi serin bir yere alın ve soğuk kompres yapın.Bolca sıvı tüketip istirahat etmesini sağlayın. Mümkünse ılık duş aldırın. Duş yapamıyorsa baş, koltuk altı ve kasık bölgelerine soğuk suyla ıslatılmış bez yerleştirin. Bu kompresi 20 dakika tertipli olarak uygulayın. Buna karşın durumunda değişim görülmüyorsa, kusma ihtimaline karşı yan yatırıp süre kaybetmeden sıhhat kuruluşuna başvurun yada tıbbi yardım çağırın. BÖCEK ISIRMALARI  Yazları sık görülen sorunlardan biri de böcek ısırmaları oluyor. Vatanımızda en sık sivrisinekler, arılar ve kene ısırmaları görülüyor. Böcek ısırıkları ciltte kızarıklık ve döküntü oluşmasına yol açıyor. Bunlar ağrılı olabiliyor, kimi zaman de fazlaca kaşınabiliyor. Ek olarak enfeksiyonlar da gelişebiliyor. Böcek ısırıklarında bazı kişilerde hafifçe bir alerjik tepki oluyor; ısırığın etrafındaki geniş bir alan şişiyor, kızarıyor ve ağrılı hale geliyor. Alerjik bünyeli kişilerde ise solunum güçlüğü, baş dönmesi ve yüzde şişme benzer biçimde ciddi bir alerjik tepki meydana gelebiliyor, bu durum acil tıbbi tedavi gerektiriyor. Dr. Rıdvan Acar, ısırılan bölgede irin ve iltihap benzer biçimde irin emareleri var ise ve bunlar 2 gün içinde geçmemişse süre kaybetmeden hastaneye başvurmanız gerektiği uyarısında bulunarak, “Zira bu durum böceğin zehirli olabileceğine ve enfeksiyona işaret edebiliyor, tedavide geç kalındığında da çekince arz ediyor” diyor. 
Ne yapmalı? 
Böcek sokmalarında: Böcek ciltte ise ilk olarak böceği steril bir cımbızla uzaklaştırın. Sonrasında bölgeyi sabun ve suyla sudan geçirin. Minimum 10 dakika süresince soğuk kompres yapmak ve mümkünse ısırılan bölgeyi yukarıya kaldırmak, oluşan şişliği azaltmaya destek olacaktır. Enfeksiyon riskini azaltmak için bölgeyi tahriş etmekten de kaçının. 
Arı sokmalarında: Yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey, arının iğnesini derhal çıkarmak olmalı. Süratli müdahale yardımıyla iğneden salınan zehrin yayılmasının önüne geçileceği için oluşabilecek reaksiyonların şiddetlenmesi engelleniyor. Sadece dikkat! İğneyi cildi sıkarak çıkarmak daha çok zehrin vücuda yayılmasına niçin olabiliyor. İğneyi çıkardıktan sonrasında sorunlu bölgeyi cildi rahatlatması, kir ile var ise zehrin bölgeden temizlenmesi için soğuk su ve sabunla sudan geçirin. Zehrin vücut tarafınca daha azca emilmesi ve şişliğin hafiflemesi amacıyla sorunlu bölgeye buz kompresi yapabilirsiniz. Buzu havluya sardıktan sonrasında ısırılan bölgede 20 dakika süresince beklemeye alın. Ek olarak ısırılan bölge kol yada bacağınız ise ağrı ve şişliğin hafiflemesi için bu bölgeyi yüksekte tutmanızda yarar var. 
Kene ısırmalarında: Keneyi vücuttan çıkarmayın, üstüne herhangi bir şey dökmeyin ve öldürmeye çabalamayın. Dr. Rıdvan Acar, kene ısırıklarında herhangi bir yakınma olmasa bile hiçbir müdahalede bulunmadan ve süre kaybetmeden en yakın sıhhat kuruluşuna başvurmanız gerektiğine işaret ederek, “Kene çıkarma işleminin uzmanlar tarafınca yapılması fazlaca mühim, aksi halde bir kısmı cilt altında kalabiliyor ve enfeksiyonun kene salyası ile aktarılması sonucu yaşamı tehdit eden sorunlara niçin olabiliyor.” diyor. 
SUDA BOĞULMA Boğulma, vücutta dokulara kafi oksijen gitmemesi sonucu dokularda bozulma meydana gelmesidir. Nefes almada güçlük; gürültülü, süratli ve derin solunum; ağızda köpüklenme, yüzde, tırnak ile dudaklarda morarma, genel sorun hali ve bayılmayla kendini belli ediyor. Dr. Rıdvan Acar, suda boğulmada ilk yardımın fazlaca mühim olduğu uyarısında bulunarak, “Yapılacak müdahale ile şahıs hayatta kalabileceği benzer biçimde yanlış ya da geç kalınmış müdahaleyle istenmeyen durumlar oluşabiliyor” diyor. 
Ne yapmalı?
Boğulma riski taşıyan kişinin sırtüstü pozisyon almasını sağlayın. Oldukça iyi derecede yüzme bilmiyorsanız onu yüzerek çıkarmanız sakıncalı olacaktır. Bu durum sizin de aynı problemi yaşamanıza niçin olabilir. Süratli ve dikkatli bir halde sudan çıkardıktan sonrasında solunum ve nabız kontrolü yapmış olup sırtüstü yatırın. Müdahale ederken baş ya da gövdede bir kırılma riskine karşı başını fazlaca fazla arkaya itmeyin. Solunumunu engelleyecek materyaller var ise üstünden çıkarın. Islak giysilerini çıkarıp üzerini kuru bir örtüyle örtün. 112’yi arayarak yardım isteyin. 20-30 dakika geçse bile suni solunumla kişinin nefes vermesi sağlanıyor. Sıhhat ekipleri gelinceye dek tertipli olarak suni solunum yapın. BURUN KANAMALARI Kuru ve sıcak hava şartları burun kanaması riskini artırıyor. Burun damarlarının belirgin ve fazlaca yüzeysel olduğu kişilerde şiddetli sümkürülmesi ve kurcalanmasıyla burun kolayca kanayabiliyor. Dr. Rıdvan Acar, burun kanamasından korunmak için kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, kalp ve gerilim sorununuz var ise, günün en sıcak saatlerinde mümkün olduğunca güneşe çıkmamanız gerektiğine dikkat çekiyor. 
Ne yapmalı? 
Bolca soğuk su çekerek içeride asla pıhtı kalmayacak şekilde burnunuzu sudan geçirin. Dik oturup ve başınızı hafifçe öne eğip parmaklarınızla burun kanatlarına 5-10 dakika baskı uygulayın. Kanama sebebi çoğunlukla gerilim yüksekliği olduğundan kan basıncınızı ölçün.Kanama denetim altına alınamadıysa hastaneye başvurun.

Son Dakika Haberler