Zelenski’den ‘Yılan Adası’ vurgusu: Karadeniz’deki durumu mühim seviyede değiştiriyor

01.07.2022 10:59 Haber Deposu: DHA Zelenski, Yılan (Zmiinyi) Adası’nın özgür bulunduğunu belirterek, “Zmiinyi Adası stratejik bir nokta ve Karadeniz’deki durumu mühim seviyede değiştiriyor. Bu hemen hemen güvenliği güvence etmiyor, hemen hemen düşmanın geri dönmeyeceğini güvence etmiyor sadece işgalcilerin eylemlerini mühim seviyede sınırlandırıyor. Adım adım onları denizimizden, toprağımızdan, göklerimizden çıkaracağız” dedi. Donbas’taki durumun son aşama zor olmaya devam ettiğini ve Rusya’nın ateş üstünlüğü bulunduğunu belirten Zelenski, bu koşullarda Ukrayna’yı korumak için çaba sarfeden her insana minnettar bulunduğunu söylemiş oldu.
“UKRAYNA, ROMANYA’YA ELEKTRİK İHRACATI BAŞLATTI”
Ukrayna ile AB yakınlaşmasında mühim bir adım daha atıldığını ifade eden Zelenski, “Ukrayna, AB topraklarına, Romanya’ya mühim bir elektrik ihracatı başlattı. Bu bir tek ilk aşama, tedariki artırmaya hazırlanıyoruz. Ukrayna elektriği sebebiyle, Avrupalılar tarafınca tüketilen Rus gazının mühim bir kısmı değiştirilebilir. Kısaca bu bizim için bir tek bir ihracat geliri meselesi değil, tüm Avrupa için bir güvenlik meselesidir. Ülkemizin daha cenk başladıktan sonrasında AB’nin ortak enerji sistemine katıldığını hatırlatmak isterim. Ukrayna olanaksız görünen şeyler yapıyor” şeklinde konuştu. Maymun çiçeği virüsü Türkiye’de! Uzmanlar merak edilenleri yanıtladı
“AVRUPA BU SÜREÇTE DAHA DA GÜÇLENDİ”
Fransa’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nın bugün sona erdiğini belirten Zelenski, “(AB) Adaylık aldığımız zamanı dönem, Avrupa bu süreçte daha da güçlendi. Çek Cumhuriyeti Başkanlığı başlıyor ve Ukrayna’nın tekrardan inşasını başkanlıklarının önceliklerinden biri olarak belirledikleri için Çek ortaklarımıza minnettarım. Halihazırda kurtarılmış olan topraklarda mümkün olan en kısa sürede tekrardan yapılanmaya adım atmak hakikaten önemlidir” dedi.
Ek olarak Zelenski, ABD’nin başta müdafa olmak suretiyle Ukrayna’ya yeni bir destek paketi açıkladığını ve Almanya Federal Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile müdafa desteği hakkında konuştuklarını belirtti.

Son Dakika Haberler